Věděli jste, že...?

1

Nejhlasitějším zvířetem na světě je vorvaň?

2

Jeden z nejslabších zvuků, který je lidské ucho schopno zaznamenat, je například letící komár?

3

Zvuk urazí přes 300 metrů za sekundu?

4

Nadlimitním hlukem (nad 65 dB) trpí v Evropě přes sto milionů lidí?

5

Sluch lidí žijících v nejhlučnějších městech světa (např. Dillí, New York, Peking a Buenos Aires) se průměrně rovná sluchu lidí o 10 – 20 let starších?

6

Krátký zvuk o vysoké intenzitě (např. výstřel z pistole poblíž ucha) vám může trvale poškodit sluch?

7

Intenzita a hlasitost zvuku se měří v dB, zatímco výška zvuku (dána frekvencí) v Hz?

8

Infrazvuk je zvuk s frekvencí pod 16 Hz, k dorozumívání ho používají např. sloni či velryby. Naopak ultrazvuk má frekvenci vyšší než 20 000 Hz a vnímají ho např. psi a delfíni?

Jak hlučný je můj den?

Nadbytečný hluk obklopuje nás všechny. Jak moc může ohrožovat právě vás? Anebo naopak, nepřispíváte svou běžnou činností k jeho šíření i vy sami? Zapojte se do našeho malého zábavného kvízu a zjistěte, jak jste na tom vy.

Spustit kvíz
1
Myslíte, že slyšíte dobře?

Další

2
Co vás nejčastěji budí ze spaní?

Další

3
Co nejvíce připomíná vaše pracovní prostředí?

Další

4
Na svoje děti / psa / manželku / manžela / partnera/ku:

Další

5
Jak často vyrážíte na koncerty?

Další

6
Nejraději posloucháte:

Další

7
Zvedáte hovory během jízdy v MHD?

Další

Bonus
Kdo z vašeho okolí má podle vás nejlepší sluch?

Výsledek

Vyhodnocení kvízu

Gratulujeme!

Pravděpodobně žijete v zenové zahradě, na samotě u lesa nebo ve zvukově izolované buňce. Váš svět není rušen nežádoucími vlivy okolí a vaše uši jsou jako uši psa hyenovitého (ne tak velké a chlupaté, ale tak výkonné a citlivé). Patříte mezi vzácnou menšinu lidí, kteří nejsou zasaženi hlukovým smogem a gratulujeme vám k tiché domácnosti (v tom nejlepším slova smyslu)!

Dopřejte si odpočinek!

Hluk je váš každodenní společník. Ztlumte si sluchátka, televizi nebo rádio, ztlumte děti nebo svého partnera – a zkuste na chvíli vypnout. Dopřejte vašim sluchovodům trochu odpočinku, ocení to nejen vaše fyzické zdraví, ale i navrátivší se psychická pohoda. S řadou věcí kolem sebe asi nic nenaděláte, ale dopřát si trochu hlukové hygieny by měla být vaše každodenní rutina!

Potřebujete změnu!

Pravděpodobně žijete hned vedle dálnice, v blízkosti letiště, doma máte kojence, kterému rostou zuby, soused je fanouškem heavy metalu a sbíječka je váš pracovní nástroj.
Přestěhujte se, kupte si špunty do uší, začněte pracovat v sanatoriu pro hluchoněmé a pravidelně poslouchejte (velmi potichu) Tichou noc. Protože jestli vám třeští hlava, špatně slyšíte a nemůžete se na nic soustředit, je to tím, že rámus kolem vás je tak šílený, že i dlouhodobý pobyt na technoparty by byl vysvobozením.

znovu Sdílet:

Hluk je zvuk, který má rušivý charakter.

Je opakem ticha. Hluk může poškodit náš sluch.

Podívejte se na video a zjistěte více.

Chci poradit