Co si o hluku myslí odborníci?

MUDr. Radkin Honzák

český psychiatr, publicista a pedagog

Syka_Josef_12_3_2012_Evropský_Týden_Mozku_foto_Stanislava_Kyselová,_AV_ČR
prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

český neurofyziolog a profesor

“Zhoršení sluchu ve středním a starším věku je významně spojeno se sociální izolací a s vyšším rizikem deprese a kognitivních poruch.” – MUDr. Radkin Honzák

“Jestliže si pracovníci na stavbě, kde hladiny hluku mohou snadno překračovat 90 – 100 dB, nechrání svůj sluch kvalitními chrániči, po určité době u nich dojde k patologickým změnám vnitřního ucha vedoucím ke ztrátě sluchu. Jiná je situace při dlouhodobé expozici nižším hladinám hluku, především dopravního, které jsou obtěžující. V tomto případě se projeví negativní účinky hluku dysfunkcí kardiovaskulárního systému například ve formě zvýšení krevního tlaku, může se objevit nervozita, rozmrzelost a obvykle i poruchy spánku.”- prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

“Dopravní hluky mohou být i relativně málo intenzivní a přitom mohou například bránit usnutí, v době spánku vyvolávat velmi rušivé vjemy a při dlouhodobém působení mohou vyvolávat i poruchy kardiovaskulárního systému a neurotické stavy. Mohou také významným způsobem snižovat pracovní výkon.” – prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

“Pro lidský sluch jsou velmi nebezpečné krátké zvuky o vysoké intenzitě (výstřel z pistole v blízkosti ucha, časté ve vojenství).” – prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

“Přijedete si odpočinout od hluku velkoměsta na chatu či chalupu a vaši sousedi se dají do sekání trávy hlučnou sekačkou, to vám vadí. Naopak navštívíte noční bar a nevadí vám hudba, která v ekvivalentní hladině přesahuje 80 i 90 dB.” – prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

“Některé zvuky, například zvuk cirkulárky, mohou být nepříjemné samy o sobě, i když nepřesahují hladinu 80 dB. Naopak zvuk symfonického orchestru v koncertní síni při provozování Mahlerovy symfonie snadno překročí ve špičkách hladinu 100 dB a přitom jej nepovažujete jako posluchač za nadbytečný hluk. Nicméně většina zvuků, když překročí určitou hladinu, například 80 dB, může být již obecně považována za hluk.” – prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

“Absolutní ticho by nám určitě dobře nedělalo, ale odpočinek v pásmech kolem 30 decibelů je osvěžující.” – MUDr. Radkin Honzák

“Efektivní opatření proti zvukovému smogu nejsou ve všech uvedených případech jednoduchá a spočívají spíše v působení na aktéry, kteří stojí za zdroji zvuků, například vymezením časového období, kdy se takové aktivity mohou dít, nebo ve volbě méně hlučných přístrojů (sekaček, vysavačů apod.).” – prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

Jak se proti hluku chránit?

Nejde jen o to chránit sluch svůj, ale zároveň být ohleduplný ke svému okolí a nadměrný hluk sám nevytvářet.
A nemusí jít jen o hluk, který překračuje nějaké limity a přímo poškozuje naše zdraví, ale je prostě obtěžující a iritující. Zkuste se řídit následujícím jednoduchým desaterem. Váš sluch, ale i sousedé, to určitě ocení.


Posloucháte
rádi hudbu ve sluchátkách? I zde byste se měli držet určité hranice jak intenzity hudební reprodukce, tak času, který se sluchátky na uších trávíte. Pro poslech v hlučnějším prostředí, např. v dopravních prostředcích, poslouží sluchátka s funkcí odstínění okolního hluku, aby hlasitost poslechu nebylo potřeba zvyšovat.
ve zvyku mít neustále zapnuté rádio či TV jako kulisu a vlastně ani nevnímáte, co se vysílá? Poslouchejte televizi, rádio nebo reprodukovaný zvuk aktivně a soustřeďte se na poslech, v ostatních případech je tu tlačítko OFF.
Máte
Patříte
mezi časté návštěvníky rockových koncertů či party s elektronickou hudbou? Vyvarujte se přímé blízkosti reproduktorů u pódia, případně občas ztlumte intenzitu špunty do uší. Profesionální hudebníci o tom ví své!
uprostřed rušného velkoměsta nebo u dálnice? Tím spíše byste měli myslet na sluchovou hygienu a pravidelně vyrážet do přírody a míst odlehlých moderní civilizaci. Právě soustavná expozice hluku města bývá nejčastějším důvodem poruch spánku či neuróz.
Bydlíte
Pracujete
v open space, call centru, na recepci nebo kdekoliv, kde je byť mírný hluk přítomen neustále? Dopřejte si párkrát za den změnu, najděte klidový prostor, ať už uvnitř nebo venku, a dejte uším na pár chvilek odpočinout.
a to včetně těch zahradních, sice šlechtí, ale čeho je moc, toho může být příliš. Buďte ohleduplní a nesekejte trávu a nepoužívejte hlučnou zahradní techniku o víkendech a svátcích.
Práce
Sekáte
trávu, prořezáváte keře nebo používáte cirkulárku? Nezapomínejte na ochranné pomůcky včetně ochrany uší. Když ne přímo ochranná sluchátka, zkuste použít alespoň špunty do uší.
pračka, vysavač, ale třeba i právě zahradní technika – sledujte při jejich výběru a koupi nejen energetickou spotřebu, ale i údaj o jejich hlučnosti (v dB). Možná budete překvapeni, jak tichá může být při práci akumulátorová sekačka na trávu.
Myčka
Třídit
odpad je určitě přínosné, ale pozor například na kontejnery na sklo umístěné v ulici mezi domy. Velmi intenzivní zvukové impulsy tříštění skla dokáží být silně pronikavé, zkuste je proto vyhazovat jindy než o půlnoci nebo v neděli odpoledne.
Hlasitá
rádiová produkce v restauraci, kde neslyšíte vlastního slova, je velkým nešvarem posledních let. Nebojte se provozovatele upozornit, že ke svému obědu nepotřebujete decibelový doprovod a požádejte, zda by hudbu mohl ztlumit.
Chci poradit